slider

Naxios Το πρώτο blog των Κυκλάδων

Naxios

Νίκησε με το μπλοκ ο Πανναξιακός

Χάρη στο επιτυχημένο μπλοκ, ο Πανναξιακός νίκησε με 3-1 σετ το Μαρκόπουλο στις Κυκλάδες στην πρεμιέρα της A1 βόλεϊ γυναικών και έδειξε πως θα είναι ξανά από τους πρωταγωνιστές της διοργάνωσης.
Ο Πανναξιακός νίκησε με 3-1 σετ το Μαρκόπουλο στο νησί των Κυκλάδων, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Α1 βόλεϊ γυναικών και έδειξε πως θα είναι από τους πρωταγωνιστές κόντρα σε μια νεανική και καλή ομάδα.
Το παιχνίδι είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον στα δύο πρώτα σετ, αλλά μετά ο Πανναξιακός ανέβασε ταχύτητα και με το καλό του μπλοκ έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη.

Πριν την έναρξη του αγώνα, βραβεύτηκε η ομάδα παγκορασίδων του συλλόγου.

Ζόραν Κόβαζιτς: Το πιο σημαντικό είναι η νίκη, γιατί είχαμε μικρή περίοδο προετοιμασίας. Για μένα, αποτελεί έκπληξη το ότι είχαμε τον έλεγχο του αγώνα και, ειδικά, η απόδοση μας στο μπλοκ και στην επίθεση.
Από την άλλη, είχαμε πρόβλημα στην υποδοχή, δεν είχαμε καλές αντιδράσεις όταν έπαιζε πιο τεχνικά ο αντίπαλος και πρέπει να το δουλέψουμε στην προπόνηση για να βελτιωθούμε».

Βέσκο Ιβάνοβιτς: «Ήταν ένα διαφορετικό παιχνίδι από το δεύτερο σετ και μετά, όπου μετά το 1-1, πίστεψα ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι περισσότερο. Δυστυχώς, δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από το τρίτο και το τέταρτο σετ, όπου δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε».

Τα σετ: 25-18. 19-25, 25-14, 25-16

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Διώτη 11 (9/16 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 15% άριστες), Δρακουλίδου 5 (1/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καρπουζά 14 (11/31 επ., 3 μπλοκ), Τοτσίδου 14 (10/36 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες), Μεταξή 10 (3/5 επ., 5 μπλοκ), Περίν 11 (5/9 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (32% υπ. - 09% άριστες) / Νούσια 4 (3/6 επ., 1 άσο, 17% υπ. - 17% άριστες), Αποστολίδου 1 (1 άσο)

Μαρκόπουλο Revoil (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 2 (2/11 επ.), Αλεξάκου 16 (13/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. - 06% άριστες), Τσιάκουλα 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Βάσκεζ, Λιάγκη 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, Βαρουδάκη 7 (6/25 επ., 1 άσο, 50% υ. - 17% άριστες), Κοκκίου -λ (36% υπ. - 18% άριστες) / Καρακάση 1 (1/2 επ.), Σιρίνινα 4 (4/10 επ.), Νικολογιάννη, Πατεράκη 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μολδοβανίδη