slider

Naxios Το πρώτο blog των Κυκλάδων

Naxios

Σραβοπάτημα Πανναξιακού στην Κηφισιά

Σε ένα συναρπαστικό αγώνα όπως εξελίχτηκε στο Ζηρίνειο ο Ηρακλής Κηφισιάς επικράτησε με 3-2 σετ του Πανναξιακού στο πρώτο παιχνίδι των αγώνων της εξ αναβολής 2ης αγωνιστικής.
Ο Ηρακλής Κηφισιάς κατέβηκε στον αγώνα δεν είχε στο ρόστερ του τις Ντουμιτρέσκου, Γρηγοράτου και Γκουντιμένκο ενώ ο Πανναξιακός είχε πλήρη σύνθεση.
Στον αγώνα οι ομάδες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις καθώς αμφοτέρω είχαν το μερίδιό τους στις..... πολύ καλές φάσεις αλλά και στα λάθη.

Ο Ηρακλής εμφάνισε πολύ άσχημο πρόσωπο στο πρώτο σετ ενώ στη συνέχεια ανέβασε απόδοση, ο Πανναξιακός έκανε λάθη και έγινε το 1-2, στο τέταρτο σετ παρά το καλό ξεκίνημα ο Ηρακλής δε μπόρεσε να κρατήσει το σετ στα χέρια του καθώς «σκόνταψε» πάνω στην Εμμανουηλίδου που έπαιξε εξαιρετικά και έφερε το σετ στον Πανναξιακό για να οδηγηθεί ο αγώνας στο τάι μπρέικ. Eκεί που ο Ηρακλής μπόρεσε να πάρει τον αγώνα με καλό σερβίς και μπλοκ κάνοντας λιγότερα λάθη από την αντίπαλη ομάδα.
Δε δυσκολεύτηκε να κατακτήσει το πρώτο σετ του αγώνα ο Πανναξιακός καθώς οι βασικές ελλείψεις του Ηρακλή Κηφισιάς δε του επέτρεψαν να πλησιάσει στο σκορ τις έμπειρες παίκτριες του Κόβατσιτς. Η Ράντοβιτς έκανε το 6-8 , ο Πανναξιακός πίεσε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Ηρακλή, και με καλό μπλοκ ξέφυγε 8-11 αναγκάζοντας τον Χουντουάδη σε τάιμ άουτ. Με άσο της Ράντοβιτς έγινε το 9-15, με μπλοκ της Κορναράκη το 11-16, η Ράντοβιτς το 11-18 για να πάρει τάιμ άουτ ο Χουντομάδης. Η Ράντοβιτς έκανε το 12-19, με άουτ σερβίς της Βλαχάκη το 14-21, με άσο της Καπέλου το 16-22, με άσο της Κουντουρά το 18-23 για να πάρει στη συνέχεια τάιμ άουτ ο Κόβατσιτς, ωστόσο στην επιστροφή ο Πανναξιακός κατάφερε να πάρει το σετ με 18-25.
Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής παρουσίασε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο ενώ ο Πανναξιακός έκανε πάρα πολλά λάθη και παρά τις αλλαγές του Κόβατσιτς οι παίκτριές της Νάξου δε βρήκαν ποτέ το ρυθμό τους. Με μπλοκ στη Ράντοβιτς ο Ηρακλής πέρασε μπροστά 8-4, η Κουντουρά έκανε το 9-4, η Λαγουδάκη μπήκε αντί της Τρίβουνιτς, με λάθος της Εμμανουηλίδου το 11-4, άσος της Βλαχάκη το 12-4, η Διώτη το 13-6, ο Ηρακλής με όπλο το σερβίς στη συνέχεια ξέφυγε κι άλλο κι έκανε το 20-9, η Γκρέκα το 21-10, η Λαγουδάκη το 21-11, κάπου εδώ άρχισε να ανεβαίνει σιγά-σιγά ο Πανναξιακός και στο 21-13 ο Ηρακλής πήρε τάιμ άουτ. Η μεγάλη όμως απόσταση των δύο ομάδων έχρισε φαβορί του σετ τον Ηρακλή που κατέκτησε το σετ τελικά με 25-17.
Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες παρότι ξεκίνησαν πολύ κοντά στη συνέχεια η γηπεδούχος έδειξε υπεροχή σε ένα Πανναξιακό που άρχισε πάλι να κάνει πάρα πολλά λάθη. Ο Ηρακλής με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ πίεσε τη Νάξο και κατάφερε μετά το 7-7 να ξεφύγει. Με μπλοκ του Ηρακλή έγινε το 10-8, η Ραντούνοβιτς το 10-9, η Γκρέκα το 14-10, η Κορναράκη με άσο το 16-11, η Κουντουρά το 20-12, με άσο η Βλαχάκη το 22-13, με μπλοκ στην Ράντοβιτς το 23-13, με μπλοκ στη Διώτη το 24-15 και η Διώτη το 25-16.
Στο τέταρτο σετ οι ομάδες ενώ ξεκίνησαν αρκετά κοντά και με τον Ηρακλή να προηγείται ως το 8-7, ο Πανναξιακός με επιθετικό όπλο την Μελίνα Εμμανουηλίδου κατάφερε να γυρίσει το σετ και να πάρει αρκετή διαφορά που από νωρίς του έδωσε τη σιγουριά της κατάκτησης του σετ. Η Εμμανουηλίδου έκανε το 8-11. Η Τρίβουνιτς με άσο το 8-12, η Τσελσιάρ το 8-14, η Εμμανουηλίδου με άσο το 10-16, ίδια με άσο το 10-17, η Ράντοβιτς το 11-18, με άουτ επίθεση της Καρπουχά το 13-21, η ίδια το 13-22, η Εμμανουηλίδου με μπλοκ το 13-23 και με δύο λάθη του Ηρακλή έγινε το 13-25 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.
Στο τάι μπρέικ ο Ηρακλής εμφανίστηκε πιο συγκροτημένος και με καλό σερβίς, πήρε προβάδισμα με 8-4 με τη Διώτη, η Βλαχάκη έκανε το 9-5 και μετά από λάθος στην άμυνα έγινε το 10-5 αναγκάζοντας το Κόβατσιτς σε τάιμ άουτ. Ο Ηρακλής συνέχισε να πιέζει, ο Πανναξιακός έκανε λάθη έγινε το 12-6, 14-9 λάθος από τον Ηρακλή 14-10, και με άουτ επίθεση το 15-10.

Τα σετ: 18-25, 25-17, 25-16, 13-25, 15-10

Ηρακλής Κηφισιάς (Χουντουμάδης): Διώτη, Κουντουρά, Σάκκουλα (λ), Βλαχάκη, Kορναράκη, Καπέλλου, Γκρέκα,

Πανναξιακός (Κόβατσιτς): Τσελσιάρ, Κωνσταντινίδου, Κακουράτου (λ), Kαρπουζά, Ράντοβιτς, Τρίβουνιτς, Εμμανουηλίδου