Naxios

Στο παρά 3 αλλά ελπίζει

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ  ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΡΩΤΟΝΟΤΆΡΙΟ
Γράφτηκε από τον Σπύρος Μάκαρης
Κέρδισαν τις εντυπώσεις αλλά όχι και την άνοδο τα Φανάρια, καθώς χθες στο παιχνίδι που κρινόταν το εισιτήριο για την άνοδο στη Γ’ Εθνική, η ομάδα της Νάξου, αν και για τρία δεκάλεπτα είχε προβάδισμα στο σκορ, λύγισε στο 4ο δεκάλεπτο, με τους Ροδίτες να παίρνουν τελικά το εισιτήριο για τη Γ' εθνική κατηγορία (ανεξαρτήτως του τι θα συμβεί στο τελευταίο ματς)  στα τελευταία τρία λεπτά γνωρίζοντας την ήττα ....
με 59-70 από τους Αγ. Θεοδώρους που κέρδισαν τελικά την πολυπόθητη άνοδο στη Γ΄Εθνική.
Το παιχνίδι δεν ήταν κατάλληλο για καρδιακούς, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι τα τελευταία τρία λεπτά, όπου τα Φανάρια έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους και με την κούραση να τα έχει κυριεύσει, μοιραία δέχτηκαν την ήττα από την ομάδα της Ρόδου.

Στο τελευταίο παιχνίδι που έγινε σήμερα τα Φανάρια έκαναν το χρέος τους, επικρατώντας με 74-77 των Ιώνων της Χίου, καταλαμβάνοντας την 2η θέση. Πλέον η ομάδα της Νάξου διατηρεί την ελπίδα της για άνοδο, καθώς το τελευταίο διάστημα κυκλοφορεί το σενάριο που λέει ότι θα προβιβαστούν και οι 2εςομάδες των ομίλων των μπαράζ.
ΦΑΝΑΡΙΑ-ΑΓ.ΘΕΟΔΩΡΟΙ 59-70
Δεκάλεπτα: 18-15, 17-17  10-11, 14-27

Διαιτητές: Τσάτσης- Γιακείμη

ΦΑΝΑΡΙΑ ΝΑΞΟΥ (Σγουρός): Φιλιππουπολίτης, Πρόκος 11(2), Χουζούρης, Φράττας 4(1), Πολυτάρχου 6, Βενιέρης, Ωνάσογλου 8(1), Χάρος Ν. 20, Μαυρομάτης, Χάρος Γ. 6, Μελάς 4.

ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ (Παπακώστας): Βογιατζής 21(1), Ξυπολιτάς 8(1), Βλαχοδήμος 10, Αυγενικός 4, Σιώκος 2, Σκορδάλης 10(2), Κούρος 5, Γκογκίδης 10.