ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 0 - 2 με απόφαση του διαιτητή ...

του Πανναξιακού

το 0-2

79΄σε εκτέλεση φάουλ του Βούλγαρη
η μπάλα βρήκε δοκάρι
Μια φάση που θα μπορούσε να καθορίσει τον αγώνα έγινε στο 5΄της συνάντησης όταν σε ανατροπή του παίκτη του Πανναξιακού Ντούκα, απο τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο διαιτητης έδειξε ....¨παίζετε". Το πέναλτι και
η κόκκινη που δεν δόθηκαν αλλοίωσαν στην ουσία το αποτέλεσμα της συνάντησης. Κατα τα λοιπά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά για μια ακόμη φορά έδειξαν ότι βρίσκονται"σε διάσταση" με τις εστίες των αντιπάλων. Αστοχία, ανικανότητα, ατυχία, όπως και να το πείς η ομάδα του Γ. Βλαστού παρά το ότι παίζει καλό ποδόσφαιρο, δεν μπορεί να επιτύχει εύκολα (αλλά ούτε και δύσκολα) τέρμα. Η ομάδα του Ηλυσιακού πέτυχε απο ένα γκόλ σε κάθε ημίχρονο και στάθηκε όσο έπρεπε μέσα στο γήπεδο για να κερδίσει το δώρο που της έκαναν ο διαιτητής και οι παίκτες του Πανναξιακού. Το 0-1 έγινε στο 43΄όταν σε μια απο τις λιγοστές επισκέψεις στα καρέ του Πανναξιακού πλαγιοκόπησαν απο αριστερά και με κόντινο πλασέ πέτυχαν σε καθοριστικό σημείο το πρώτο τους τέρμα. Στην επανάληψη και ενώ ο δυνατός Νοτιά δεν άφηνε τους ποδοσφαιριστές να αναπτυχθούν σωστά σε μία ανύποπτη φάση με μπαλιά δώρο απο τους αμυντικούς των γηπεδούχων βρέθηκαν τετ α τετ με τον τερματοφύλακα και έκαναν το τελικό 0-2. Οι παίκτες της ομάδας της Νάξου δεν τα παράτησαν και έκαναν αρκετές ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρουν ούτε καν να μειώσουν. Οι πιο κλασικές απο αυτές έγιναν μετά το 0-2. Μία με τον Ντούκα που σε κεφαλιά ψαράκι εξ επαφής δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα αλλά λόγο έλειψε να τραυματιστεί σοβαρά αφού βρήκε με το κεφάλι του τη ρίζα της αριστερής κάθετης δοκού της εστίας των φιλοξενουμένων. Η άλλη στο 79' όταν η μπάλα σε εκτέλεση φάουλ του Βούλγαρη βρήκε το κάθετο δοκάρι (φωτό) και ο επερχόμενος Ντούκα πάλι δεν τα καταφερε....