slider

Naxios Το πρώτο blog των Κυκλάδων

Naxios

Να περάσει ο επόμενος.......

Απόρθητο φρούριο αποδεικνύεται το "Δημήτρης Περιστεράκης" για τον Πανναξιακό ΑΟΝ που μετράει πέντε νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές ( 15-1 σετ!!) Για τις φιλοξενούμενες ομάδες, όπως παρατήρησε προ ημερών κι ένας συνάδελφος blogger της Αθήνας, τα παιχνίδια στη Νάξο αποκτούν στην κυριολεξία τον χαρακτήρα της... υποχρέωσης.
Σειρά για να υποκλιθεί στην ανωτερότητα των γηπεδούχων αυτή τη φορά είχε Θέτιδα Βούλας. Οι Ναξιώτισες επικράτησαν με το καθιερωμένο πλέον 3-0 και πήραν το αίμα τους πίσω για το χαμένο μεταξύ τους παιχνίδι του πρώτου γύρου ( 3-1).
Λαγουδάκη, Τοτσίδου, Φάρκωνα, Μπορίσοβα και Γιακούμπ έκαναν πάρτι στο φιλέ, με αποτελεσματικές επιθέσεις και απροσπέλαστο μπλοκ καθάρισαν εύκολα τα δυο πρώτα σετ με 25-17, 25-14 σκορπίζοντας ενθουσιασμό στην....... κατάμεστη εξέδρα.
Στο 3ο σετ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενοι το χαλάρωμα των αντιπάλων τους καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθούν με 20 -15.
Σε αυτό το σημείο όλοι είχαν πιστέψει ότι το ματς θα οδηγηθεί σε 4ο σετ, εκτός από τις παίκτριες του Πανναξιακού που βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και το κατέκτησαν με 26-24.
Την επόμενη εβδομάδα ο Πανναξιακός θα κάνει το ρεπό του 2ου γύρου και σε 14 μέρες θα ταξιδέψει στην Λάρισα όπου θα αντιμετωπίσει την τοπική ΕΑ Λάρισας.

Πανναξιακός (Τουρσούγκας-Δερμάτης): Μαύρου Σ., Τοτσίδου, Φάρκωνα, Μπορίσοβα, Λαγουδάκη, Γιακούμπ, Μάρκου Γ. (λ), Αξαοπούλου, Σκούνα, Φραγκίσκου, Απειρανθίτου.
ΑΣΠΕ Θέτις (Ιωάννου): Γκολφινοπούλου, Σημαντήρη, Ψωμά, Μέρα, Κόρνια, Κυρίτση, Κερασιώτου (λ), Μέξη