Naxios Το πρώτο blog των Κυκλάδων

Naxios

Πραγματικό ντέρμπι το Πανναξιακός - Μέγας Αλέξανδρος(3-1)

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του τοπικού πρωταθλήματος βόλεϊ παρακολουθήσαν όσοι βρέθηκαν σήμερα το μεσημέρι στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Νάξου. Πανναξιακόςκαι Μέγας Αλέξανδρος Σύρου πρόσφεραν όμορφο θέαμα αποδίδοντας κατά διαστήματα βόλεϊ υψηλού επιπέδου.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβληθούν με 3-1 και να παραμείνουν μόνοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς.
Ο Πανναξιακός επικράτησε εύκολα στο πρώτο σετ με 25-14 δείχνοντας από το ξεκίνημα ότι θα καθαρίσει γρήγορα το ματς.
Ωστόσο η εξέλιξη του αγώνα ήταν άκρως συναρπαστική με τους Συριανούς να προηγούνται στο δεύτερο σετ με 20-24. Εκεί μίλησε η καρδιά του..... πρωταθλητή, οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, πάλεψαν και κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν σε 24-24 και στο τέλος να το κερδίσουν με 30-28.
Οι φιλοξενούμενοι αντεδρασαν, εκμεταλλεύτηκαν την κούραση και τα λάθη των γηπεδούχων και πήραν το 3ο σετ με 22-25 μειώνοντας το σκορ σε 2-1.
Με τον ίδιο συναρπαστικό ρυθμό κύλισε και το 4ο σετ το οποίο κατέκτησε ο Πανναξιακός με 30-28 φτάνοντας στο τελικό 3-1