slider

Naxios Το πρώτο blog των Κυκλάδων

Naxios

Κυπελλούχος Κυκλάδων στο ποδόσφαιρο ο Πανναξιακός

Ο  Πανναξιακός είναι ο κυπελλούχος Κυκλάδων για το 2015, επικρατώντας με 4-2 του ΑΟ Πάγου στα πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση) στον τελικό που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής στο γήπεδο της Παροικιάς. Η ομάδα της Νάξου διαμαρτύρεται για δυο τέρματα που της ακύρωσε ο διαιτητής το ένα για επιθετικό φάουλ στον αντίπαλο τερματοφύλακα και το δεύτερο μετά από υπόδειξη του επόπτη για οφ σάιτ. Οι παίκτες του Πάγου είχαν  δύο......
μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν  τη νίκη με τους Χούρο στις καθυστερήσεις του αγώνα και τον Τρόκα στο τέλος του Α' ημιχρόνου της παράτασης. Στο Β' ημίχρονο της παράτασης έπαιξαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Παράβαλου (107', απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα), ενώ στην εκπνοή της παράτασης ο γκολκίπερ των Συριανών  Λοϊσιος πραγματοποιόντας σπουδαία επέμβαση απεσώβησε σίγουρο γκολ.
Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, εκεί όπου ο Τσουκαλάς απέκρουσε το πρώτο πέναλτι του Κάρολου Ρούσσο, ενώ στο 4ο ο Πάπιτσης αστόχησε με αποτέλεσμα ο Πανναξιακός που είχε 4 στα 4 να κατακτήσει τον τίτλο. Στο γήπεδο της Πάρου βρέθηκαν και περίπου 50 φίλαθλοι του Πάγου που ταξίδεψαν από τη Σύρο, αλλά και 150 του ΠανναξιακούΑ.Ο ΠΑΓΟΥ (Ξενικάκης): Λοϊσιος, Αργυρός, Σαμιωτάκης, Αναγνωστόπουλος, Ρούσσος Γ, Ρούσσος Κ, Ξένος, Πάπιτσης, Πρίντεζης, Χούρος, Βάλβης,  Ρούσσος Κώστας, Βαμβακάρης, Παράβαλος, Αραγιάννης, Ρούσσος Ν, Τρόκα, Φωτεινιάς.
 Πανναξιακός: (Προμπονάς): Τσουκαλάς, Καρελέμογλου, Κουφόπουλος, Παπανικολάου, Κατσάνης, Χαμηλοθώρης, Ευριπιώτης, Κότσαρης, Λίκα, Κούτρος, Κατσούδας, Ντάσιος, Χότζα, Γαλάνης, Περιστεράκης, Κεραμιώτης, Σφυρόερας, Αβεβλαβής