slider

Naxios Το πρώτο blog των Κυκλάδων

Naxios

Εύκολο τρίποντο για τον Πανναξιακό στην έδρα της Σταυρούπολης

Για ένα σετ ζορίστηκε ο Πανναξιακός στην Θεσσαλονίκη, αλλά τελικά κέρδισε εύκολα με 3-0 τον ουραγό της βαθμολογίας ΕΟΣ.
Η ομάδα της Σταυρούπολης στο πρώτο σετ ήταν ανταγωνιστική, δεν επέτρεψε στον Πανναξιακό να ξεφύγει στο σκορ καθώς γινόταν μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 20-21, αλλά στο φινάλε μίλησε η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων που με σερί 1-4 πήραν το σετ και ουσιαστικά ‘καθάρισαν’ τον αγώνα.
Ο ΕΟΣ φάνηκε να μην έχει τις ψυχικές δυνάμεις για να επανέλθει στο ματς, δεν....
μπόρεσε να πιέσει καθόλου από το σερβίς και ο Πανναξιακός κάνοντας το παιχνίδι του πάνω στο φιλέ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο 2ο και 3ο σετ φτάνοντας με άνεση σε ένα ακόμη τρίποντο.

«Ο Πανναξιακός είναι πολύ καλύτερη ομάδα από εμάς και μόνο στο πρώτο σετ μπορέσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί, αλλά στη συνέχεια ο αντίπαλος μας επέβαλλε το ρυθμό του και επικράτησε δίκαια», τόνισε ο τεχνικός του ΕΟΣ Δημήτρης Σολκίδης.

«Είχαμε προβλήματα στο πρώτο σετ μέχρι να βρούμε ρυθμό, αλλά μετά την κατάκτηση του παίξαμε πολύ καλύτερα, κερδίσαμε εύκολα και είμαστε σε γενικές γραμμές ικανοποιημένοι. Δείχνουμε ότι έχουμε ξεπεράσει το κακό ξεκίνημα στην αρχή της νέας χρονιάς, κι η αλήθεια είναι ότι αυτό εύκολα το καταλαβαίνει κανείς κι από την εικόνα που δείχνουν τα κορίτσια στις προπονήσεις», δήλωσε από την πλευρά του ο Ζόραν Κόβαζιτς.

Τα σετ: 21-25, 10-25, 12-25
ΕΟΣ (Σολκίδης): Δημητριάδου 2 (2/8 επ.), Γεροβασιλείου 10 (10/20 επ., 58% υπ. – 42% άριστες), Μπούκα 4 (4/8 επ., 62% υπ. – 23% άριστες), Κοκκινίδου 2, Σταφυλλίδου 5 (3/7 επ., 2 άσοι), Αργυροπούλου 4 (2/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ιωαννίδου –λ (45% υπ. – 45% άριστες) / Μητσάνη, Ελευθεριάδου 1, Άγγου 2, Ζηνονίδου, Παππά 1.
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Τρίβουνιτς 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Κωνσταντινίδου 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Τσέσλιαρ 4 (1/2 επ., 3 άσοι), Ράντοβιτς 15 (13/21 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 50% άριστες), Λαγουδάκη 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (10/13 επ., 1 άσο), Κακουράτου –λ (63% υπ. – 47% άριστες) / Φάρκωνα, Καρπουζά 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ)