slider

Naxios Το πρώτο blog των Κυκλάδων

Naxios

Πανναξιακός ΑΟΝ - Ολυμπιακός 0-3 και βίντεο από την Συνέντευξη τύπου

Την 4η ήττα στην Α1 γνώρισε σήμερα το απόγευμα στο κλειστό του ΔΑΚ Νάξου ο Πανναξιακός από τον περσινό πρωταθλητή Ολυμπιακό με 3-0 σετ
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο 1ο  σετ καθώς κατάφερε με το σερβις του να αποσυντονίσει την υποδοχή των γηπεδούχων. Ο Κόβαζιτς έβαλε ην Λαγουδάκη αντί της Ράντοβιτς και πολλά βελτιώθηκαν.  Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός κατάφερνε νωρίς να αποκτά μια σημαντική διαφορά (6-11 στο α’ σετ, 11-16 στο β’), πιέζοντας την υποδοχή του Πανναξιακού, ωστόσο είσοδος της....
Λαγουδάκη αντί της Ράντοβιτς έδωσε λύσεις στη γηπεδούχο ομάδα. Ο Πανναξιακος ισοφάρισε σε 22-22, όμως η Κωνσταντίνου έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό για να ακολουθήσει μπλοκ της Κις και άσος της Γιώτα για το 22-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Πανναξιακός κατάφερε να επιστρέψει από το 20-23 για το 23-23. Η Γιώτα πήρε πόντο για το 23-24, αλλά η Κωνσταντινίδου σταμάτησε την Κις για το 24-24. Στη συνέχεια ο Πανναξιακός έχασε την ευκαιρία του καθώς η Γιώργα μπλόκαρε την Καρπουζά, ενώ η Κωνσταντίνου διαμόρφωσε το 24-26

Ο Πανναξιακός όμωε δεν παράτησε το παιχνίδι και  στο τρίτο σετ, έφτασε να προηγηθεί με 22-20.  Η Κωνσταντίνου πήρε τον πόντο (22-21), η Κοσμά μπήκε για το σερβίς και ισοφάρισε με άσο (22-22).  Ακολούθησαν  τρία ακόμη εξαιρετικά σερβίς που χάλασαν την υποδοχή του Πανναξιακού και έδωσαν το τρίποντο στον Ολυμπιακό.

«Σίγουρα όταν χάνεις ένα παιχνίδι δεν μπορείς να είσαι ικανοποιημένος, αλλά δεν έχω παράπονο από την ομάδα μου. Παίξαμε καλά, παλέψαμε, απλά δεν είχαμε το καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία. Για μένα είναι σημαντικό όμως ότι δείξαμε χαρακτήρα. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη και εύχομαι να κερδίσει την Τετάρτη στο Ευρωπαϊκό του παιχνίδι γιατί θα είναι καλό για όλο το ελληνικό βόλεϊ», δήλωσε ο Ζόραν Κόβαζιτς ενώ ο Γιάννης Νικολάκης σημείωσε από τη δική του πλευρά: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια. Δείξαμε ότι έχουμε βάθος στο ρόστερ μας, αφού παρά τους δύο τραυματισμούς που μας προέκυψαν κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση και πήραμε ένα σπουδαίο τρίποντο σε μια καυτή έδρα. Η Νάξος απέδειξε ότι δεν είναι τυχαία ψηλά στη βαθμολογία. Τώρα το μυαλό μας είναι πλέον στο Ευρωπαϊκό ματς, ένα ματς γιορτή για το ελληνικό βόλεϊ αφού παίζουμε με μια από τις πολύ καλές ομάδες της Πολωνίας».

Τα σετ: 22-25, 24-26, 22-25

ΠAΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Κόβαζιτς): Κωνσταντινίδου 11 (6/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τσέσλιαρ 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Ράντοβιτς 1 (1/10 επ., 29% υπ. – 19% άριστες), Τρίβουνιτς 4 (1/13 επ., 3 μπλοκ, 29% υπ. – 21% άριστες), Καρπουζά 3 (2/15 επ., 1 μπλοκ) Εμμανουηλίδου 11 (8/25 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ)/ Κακουράτου –λ (52% υπ. – 33% άριστες), Λαγουδάκη 2 (2/6 επ., (60% υπ. – 40% άριστες), Γκολφινοπούλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 10 (7/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 15 (12/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 31% άριστες), Κις 7 (7/32 επ.), Μονζόνι 14 (8/16 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Τέζα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 13 (11/28 επ., 2 άσοι, 59% υπ. – 53% άριστες)/ Κονόμι – λ (46% υπ. – 38% άριστες), Κοσμά 1, Χριστοδούλου