Naxios Το πρώτο blog των Κυκλάδων

Naxios

ΟΛΑ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΟΥ ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟΥ

ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΗΠΕΔΟ ΜΕ ΧΛΟΟΤΑΠΗΤΑ ΣΤΟ ΦΙΛΩΤΙ!!!!!!
Το ντέρμπι του Σαββάτου που  έγινε στο γήπεδο του Αγίου  Αρσενίου μεταξύ ΑΜΣ Φιλωτίου και  Αστέρα Τραγαίας τα είχε όλα 5 κόκκινες, τρία πέναλτι(1 εύστοχο) πολλά νεύρα(λόγο σφυριγμάτων του διαιτητή), δυνατές  μονομαχίες αλλά και από τις δύο  ομάδες παράπονα για τη διαιτησία(κάτι σπάνιο). Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες συνεχίζουν  χέρι χέρι στο βαθμολογικό  πίνακα αφού έχουμε απόλυτη ισοβαθμία  αν και το Φιλώτι ξεκίνησε με -2.
Αγωνιστικά, οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες δεν ήταν πολλές. Τα..... διαιτητικά λάθη επισκίασαν την αγωνιστικότητα των δύο ομάδων.  Η πρώτη  φάση του αγώνα που
έβαλα φωτιά  και επηρέασε όλη την εξέλιξη  του παιχνιδιού είναι στο 12΄λεπτό όπου ο Δενδρινός φεύγει από θέση οφ σάιντ (σύμφωνα με τους γηπεδούχους  που δεν καταλογίζεται ) πλησιάζει  τη περιοχή κάνει ένα σουτ  λόμπα η μπάλα χτυπάει στο  δοκάρι και στην επαναφορά ο Επταήμερος ανατρέπεται από το Κατσουρό και  το Στρατούρη με τον πρώτο να δέχεται  απευθείας κόκκινη κάρτα κάτω από τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.   Την εκτέλεση ανέλαβε ο επταήμερος όμως ο Βασιλάκης  έπεσε σωστά και απέκρουσε. Το Φιλώτι προσπάθησε με το Ντάσιο, τον  Ευριπιώτη και το Μανωλά αν και  με παίκτη λιγότερο να απειλήσει. Στο 32΄λεπτό ο Αστέρας με τον Αγγελή κατάφερε να ανοίξει το σκορ με όμορφο μακρινό  σουτ . Στο 36΄λεπτό το Φιλώτι κερδίζει πέναλτι με το Ξενάκη ο οποίος μπήκε  στη περιοχή της Τραγαίας και  ανατράπηκε από το Μαϊτό . Ο παίκτης  της Τραγαίας αντίκρισε τη δεύτερη  κίτρινη (έντονες διαμαρτυρίες φιλοξενούμενων) και αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βασαλάκης  αλλά ο Polza απέκρουσε και αυτός.
Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σειρά  του Βασαλάκη να αντικρύσει τη δεύτερη  κίτρινη κάρτα για ένα μαρκάρισμα που έκανε στον Αγγελή στο χώρο του κέντρου. Φτάνουμε στο 70΄λεπτό όπου ο Κρητικός ανατρέπεται και για  δεύτερη φορά καταλογίζεται πέναλτι  υπέρ του Φιλωτίου . Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μουστάκης Ν. όπου και  ευστόχησε και έκανε το 1-1. Το Φιλώτι στο 77΄λεπτό λίγο έλειψε να κάνει το 2-1 αφού σε εκτέλεση φάουλ του Μανωλά η μπάλα πέρασε λίγο αουτ. Μέχρι  τη λήξη του αγώνα είχαμε ακόμα  δύο αποβολές στο 86΄λεπτό ο Ξενάκης  δεύτερη κίτρινη και στο 92΄  Κατσούλης δεύτερη κίτρινη.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΜΣ Φιλωτίου (Βασαλάκης): Βασιλάκης, Τσάφος, Στρατούρης, Μουστάκης Α. (46΄Μουστάκης Ν.)., Κατσουρός, Κτηρικός, Ξενάκης, Βασαλάκης, Ντάστιος (65΄Μουστάκης Δ.), Μανωλάς.
Αστέρας Τραγαίας (Βλησίδης): Polja, Καπαρέλης, Κουφόπουλος, Κατσούλης, Μαϊτός, Δενδρινός, Αγγελής, Μαρούλης, Επταήμερος (67΄Λυμπερτάς), Φρατζέσκος, Παραράς (46΄ Μασούρας).