slider

Naxios Το πρώτο blog των Κυκλάδων

Naxios

Πρωταθλητής Κυκλάδων ο ΑΠΑΣ "Τα Φανάρια"

Ο ΑΠΑΣ επιβλήθηκε  με 65-63 επι του Πανναξιακού στον τελικό του FINAL 4 - Μπάσκετ και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία του το πρωτάθλημα Κυκλάδων. Η ομάδα της Απειράνθου ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ 20-10. Το ίδιο περίπου σκηνικό επικράτησε και στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πανναξιακός άργησε να βρει ρυθμό, έκανε πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκε στο τέλος του ημιχρόνου να χάνει με 44-21. Στην επανάληψή τα πράγματα άλλαξαν ο Πανναξιακος αντέδρασε, ισορρόπησε το παιχνίδι, έπαιξε πιο ορθόδοξα και ...
  κατάφερε να ροκανίσει γρήγορα την διαφορά.    Προς το τέλος το παιχνίδι απέκτησε  άγρια ομορφιά, είχε όλα τα στοιχεία ενός τοπικού ντέρμπι, ένταση, διαπληκτισμούς, φωνές, σκληρά φάουλ και αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ που κράτησαν καθηλωμένους τους 400 περίπου φιλάθλους στην εξέδρα.