Naxios Το πρώτο blog των Κυκλάδων

Naxios

Έχασε στα σημεία ο Πανναξιακός

ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΗΣΊΑ ΤΩΝ ΧΡΗΣΤΊΔΗ-ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΌΠΟΥΛΟΥ
Την δεύτερή του ήττα στην Α2 εθνική κατηγορία με 3-1 σετ γνώρισε σήμερα η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Πανναξιακού στην Ηλιούπολη από την πρωτοπόρο του βαθμολογικού πίνακα,Φιλία. Η ομάδα των Τουρσούγκα - Δερμάτη προδόθηκε για άλλη μια φορά από την απειρία της και την έλλειψη παιγνιδιών κάτι που φάνηκε από τα σκαμπανεβάσματα της απόδοσής της κατά την διάρκεια του παιχνιδιού. Έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό βόλεϊ αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει τα εύκολα λάθη με .....αποτέλεσμα να δώσει εύκολους πόντους σε ένα αντίπαλο που διαθέτει εμπειρία, είχει το ψυχολογικό αβαντάζ λόγω της έδρας και έρχεται από ένα σερί νικών 3-0 στον όμιλο! Ιδιαίτερα στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού όταν είχε καθαρό προβάδισμα στο σκορ δεν είχε τον απαιτούμενο χαρακτήρα και την αυτοπεποίθηση για να καθαρίσει τα σετ. Ικανότητες που σίγουρα θέλουν χρόνο και πολλούς αγώνες για να αποκτηθούν και που ο Πανναξιακός όπως έδειξε έχει.............. τα περιθώρια να βελτιώσει.
Ο αγώνας επιβεβαίωσε τον χαρακτήρα του απόλυτου ντέρμπι με δυο δυνατούς αντιπάλους που σίγουρα θα πρωταγωνιστήσουν στο φετινό πρωτάθλημα. Αν εξαιρέσουμε το 2ο σετ στο οποίο η ομάδα της Νάξου έχασε με κατεβασμένα χέρια, τα άλλα 3 σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.
Τα σετ: 25-22, 25-12, 21-25, 25-23

Παρατράγουδα στο τέλος
Ο Πανναξιακός έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία των Χρηστίδη-Τριανταφυλλόπουλου, αλλά και τις συνθήκες διεξαγωγής του αγώνα. Δεν υπήρχαν στο γήπεδο μπολ μποις(οι κοπέλες έτρεχαν να μαζέψουν τις μπάλλες), χειροκίνητο σκορ, η γραμματεία έγραφε λάθος το σκορ στον φωτεινό πίνακα, ενώ οι διαιτητές αγνοούσαν πόσα άτομα μπορούν να καθίσουν στον πάγκο. Ο κ.Χρηστίδης κράτησε το δελτίο της Λαγουδάκη επειδή στο τέλος του αγώνα αρνήθηκε να τον χαιρετήσει παραπονούμενη για την κακή διαιτησία του.

Φιλία (Οικονόμου): Καλαϊτζίεβα, Χασιώτη, Σιώρη, Σχιετάκη, Καραγιαννίδου, Νικολαΐδη, Θύμο (λ), Πλατανιώτου, Σπυριδάκη
Πανναξιακός (Τουρσούγκας-Δερμάτης): Φάρκωνα, Μαύρου, Τοτσίδου, Φραγκίσκου Λαγουδάκη, Μπορίσοβα, Μάρκου (λ), Σκούνα, Σέργη, Καπαρέλη.