slider

Naxios Το πρώτο blog των Κυκλάδων

Naxios

Ο Πανναξιακός κέρδισε με 3-1 τον ΑΟ Θήρας στην Σαντορίνη

Ο Πανναξιακός με κορυφαία την καταπληκτική Μελίνα Εμμανουηλίδου (20 πόντοι με 13/17 επιθέσεις και 7 μπλοκ) ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι των Κυκλάδων καθώς επικράτησε με 3-1 του ΑΟ Θήρας μέσα στην Σαντορίνη και πλησίασε ξανά το δίδυμο της κορυφής, ενώ ο ΑΟΘ βρέθηκε στο -5 από την 4η θέση και την ΑΕΚ.

Ο αγώνας με εξαίρεση το γ’ σετ που ήταν ένας πραγματικός μονόλογος του Πανναξιακού είχε
συναρπαστική εξέλιξη και καθήλωσε τους 1.000 περίπου θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό της Σαντορίνης (ανάμεσα τους και 40 οπαδοί του Πανναξιακού) και δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα.

Κλειδί για τη νίκη του Πανναξιακού ήταν η ανατροπή που έκανε στο πρώτο σετ (το 13-7 έγινε 14-15 και 16-20 με τον ΑΟΘ να ισοφαρίζει 20-20) το οποίο έκλεισε με άσο της Τοτσίδου.

Ο ΑΟ Θήρας έφερε το παιχνίδι στα ίσια (και στο β’ σετ είχαμε μεγάλες ανατροπές στο σκορ, 16-17, 19-10, 20-19, 25-19) για να γίνει εύκολα το 1-2 και στο δ’ σετ ενώ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 20-20, ο Πανναξιακός ξέφυγε 20-23 και έφτασε στη νίκη.

Να σημειώσουμε ότι στις αρχές του δ’ σετ η Άννα Σαλούστρου αισθάνθηκε αδιαθεσία (υπέφερε από βρογχίτιδα) και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για προληπτικούς λόγους όπου διαπιστώθηκε ότι δεν έχει κάτι το σοβαρό.

Η γνώμη του πάγκου
Ελένη Μεμετζή: «Δυστυχώς παίζοντας σχεδόν σε όλο το ματς χωρίς υποδοχή δεν μπορέσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας. Η ήττα δεν αλλάζει τους στόχους μας, απλά πιστεύω ότι μπορούσαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως ο Πανναξιακός. Είχαμε πάρα πολύ άγχος και δεν ξέρω το γιατί».

Ατάνας Πετρόφ: «Όλοι είμαστε ευχαριστημένοι για τη νίκη που ήρθε σ’ αυτότ ο νέο ξεκίνημα της ομάδας. Όλα τα κορίτσια έπαιζαν με συγκέντρωση και έδειξαν ότι ήθελαν πάρα πολύ τη νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως είναι η Σαντορίνη. Κάθε πόντος είναι σημαντικός και στόχος είναι να βελτιωνόμαστε από παιχνίδι σε παιχνίδι. Σήμερα ήμασταν πολύ δυνατοί στο μπλοκ ενώ και η επίθεση μας λειτούργησε εξαιρετικά στα κρίσιμα σημεία».

Τα σετ: 26-28, 25-19, 9-25, 21-25
ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 9 (8/33 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 33% άριστες), Καβαθά 12 (8/11 επ., 1 μπλοκ), Οικονομίδου 7 (4/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καρπουζά 5 (4/18 επ., 1 άσο), Βεργίδου 5 (2/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 15 (14/26 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 13% άριστες), Αρτακιανού –λ (38% υπ. – 38% άριστες) / Ξαγοραράκη, Ψυλλάκη Μ., Ψυλλάκη Ι.
Πανναξιακός (Πετρόφ): Σαλούστρου, Γιόβιτς 9 (6/21 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ, 39% υπ - 06% άριστες), Τσέσλιαρ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 13 (8/21 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ - 08% άριστες), Εμμανουηλίδου 20 (13/17 επ., 7 μπλοκ), Τσβετάνοβα 25 (21/38 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (52% υπ - 29% άριστες) / Πολίτη, Διώτη, Κιουτσιούκη 1 (1/1 επ.)